A településkép védelméről szóló 30/2017. (IX.29.) Főv. Kgy. rendelet alapján a Fővárosi Önkormányzat egyes, építészeti kvalitásaik alapján értékes épületek fővárosi helyi védelem alá helyezése, valamint a Rendelet normaszövegében és annak 4. melléklete, Budapest fővárosi helyi védettségű építészeti örökségének jegyzékében szükségessé vált, tervezett módosítások érdekében elkészítette a Rendelet módosításának tervezetét.
1. Védetté nyilvánítási eljárás kezdeményezések alapján
Az elmúlt egy év során több kezdeményezés érkezett magánszemélyektől és kerületi önkormányzatoktól építészeti értékeik alapján védelemre érdemesnek tartott épületek védetté nyilvánítására. A Városépítési Főosztály vizsgálatai alapján a beérkezett kezdeményezések többsége támogatható, az épületek fővárosi helyi védelemre javasolhatók.
2. Védetté nyilvánítás szakmai feltáró munka alapján
Budapest belvárosi részén a közelmúltban történt értékes és egyedileg nem védett, eklektikus épületek bontásai világítottak rá arra, hogy a történeti városi szövetben található értékes épületállomány értékőrző megtartása érdekében a régi városrészek területi védelme mellett további egyedi védelem is szükséges. A helyi egyedi védelem biztosíthatja a településképet meghatározó, de műemléki egyedi védelem alatt még nem álló legértékesebb épületek hosszú távú megtartásának lehetőségét.
3. A Rendelet normaszövegében és annak 4. mellékletében, Budapest fővárosi helyi védettségű építészeti örökségének jegyzékében szükségessé vált, tervezett módosítások
A normaszövegben technikai jellegű módosítások, a jegyzékben az időközben történt telekalakítások miatt helyrajzi számok változtatása és címek pontosítása, valamint új információk alapján egyéb kiegészítések szükségesek.
A dokumentációk a
www.budapest.hu portálon és a Főpolgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálati Irodáján megtekinthetők.
A Rendelet és annak 4. melléklete, „Budapest fővárosi helyi védettségű építészeti örökségének jegyzéke” módosítása a Fővárosi Közgyűlés által a 185/2017. (II.22.) sz. határozattal elfogadott partnerségi egyeztetés szabályainak megfelelően, a nyilvánosság biztosításával és széles körű társadalmi bevonással történik, amelynek alapján a lakosok a partnerségi egyeztetés véleményezési szakaszában észrevételt, javaslatot adhatnak a
- 2018. április 4-én 16.00 órakor a Főpolgármesteri Hivatalban megtartásra kerülő lakossági fórumon szóban (1052 Budapest, Városház utca 9-11. Díszterem), vagy
- 2018. április 12-ig írásban, az alábbi elérhetőségeken:
- a
telepuleskep@budapest.hu e-mail címen
- a Főpolgármesteri Hivatal Városépítési Főosztályának megküldve (1052 Budapest, Városház utca 9-11.)
- a Főpolgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálati Irodáján (1052 Budapest, Bárczy István utca 1-3., hétfőn és szerdán 8:00-18:00-ig, kedden és csütörtökön 8:00-16:30-ig, pénteken 8:00-14:00 óráig) személyesen benyújtva.
A lakossági fórumon való részvételi szándékát kérjük a fenti e-mail címen vagy az Ügyfélszolgálati Irodán szíveskedjen előzetesen jelezni.