Önkormányzati hatósági ügyek

Rászoruló személyek rendkívüli települési támogatása

- 1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról

- 2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról

- 22/2023. (X. 6.) Főv. Kgy. rendelet a Budapest főváros területén tartózkodó rászoruló személyek rendkívüli települési támogatásáról

- 1990. évi XCIII. törvény az illetékekről 

A főváros területén tartózkodó rászoruló személyek számára nyújtott rendkívüli települési támogatás megállapítása a Fővárosi Önkormányzat feladata.


Önkormányzati rendelet


Ügyintéző neve
Kiss Csaba támogatási osztályvezető
Elérhetősége
06 1 327-1905
Milyen ügykörben?
rendkívüli települési támogatás
Ügyintéző neve
Vargáné Györgyi Zsuzsanna
Elérhetősége
06 1 327-1906
Milyen ügykörben?
rendkívüli települési támogatás
Ügyintéző neve
Sümegi István
Elérhetősége
06 1 327-1906
Milyen ügykörben?
rendkívüli települési támogatás
Ügyintéző neve
Kiss Attila
Elérhetősége
06 1 327-1905
Milyen ügykörben?
rendkívüli települési támogatás - adminisztratív feladatok
Ügyintéző neve
Rácz Gyula Pál
Elérhetősége
06 1 327-1906
Milyen ügykörben?
rendkívüli települési támogatás
Ügyintéző neve
Horváth Erika
Elérhetősége
06 1 327-1905
Milyen ügykörben?
rendkívüli települési támogatás - adminisztratív feladatok

Támogatási Osztály Ügyfélszolgálati Iroda

1087 Budapest, Könyves Kálmán körút 84.

Postai cím: 1840 Budapest

Telefon: 06 1 327-1906, 06 1 327-1905

Nyitvatartás: hétfő, szerda, csütörtök: 08:00 - 15:00, kedd 13:00 - 18:00

Kifizetés: kedd, péntek: 10.00 - 11.00 (csak behívott ügyfeleknek)

Budapesten tartózkodó rászoruló személyek, akik bejelentett lakóhellyel nem rendelkeznek, vagy bejelentett lakóhelyük a főváros területén lévő hajléktalanszállás és akik éjszakáikat a főváros közterületein, vagy a főváros területén lévő nem lakás céljára szolgáló helyiségben, vagy a főváros területén lévő hajléktalanszálláson töltik.

Fenti helyzetet a budapesti hajléktalanszálló, vagy a Budapesten bejegyzett utcai gondozó szolgálat által kiállított 30 napnál nem régebbi igazolásával kell alátámasztani.


A rendkívüli települési támogatás megítélése és kifizetése érdekében kérelmet kell benyújtani. Az ügyfélszolgálaton dolgozó munkatárs elvégzi a kérelem és a mellékletek vizsgálatát, a tényállás tisztázását.

- Személyesen: a Főpolgármesteri Hivatal Támogatási Osztály Ügyfélszolgálati Irodáján (1087 Budapest, Könyves Kálmán körút 84.)

- Postai úton: a Főpolgármesteri Hivatal Szociálpolitikai Főosztályhoz címezve a 1840 Budapest postacímen.

A kérelemnek tartalmaznia kell:

  • az igényelt rendkívüli települési támogatás megjelölését;
  • a kérelmező azonosító adatait (neve, születési neve, születési helye és ideje, anyja neve, társadalombiztosítási azonosító jele), lakóhelyének vagy tartózkodási helyének pontos címét, és állampolgárságát;
  • a kérelmezővel együtt élő közeli hozzátartozó azonosító adatait (a közeli hozzátartozó neve, születési neve, születési helye és ideje, anyja neve), a rokoni kapcsolat megnevezését;
  • a kérelem indokát;
  • a kérelmező és a vele együtt élő közeli hozzátartozók összes elkölthető havi jövedelmét forintban bemutató jövedelemnyilatkozatot;
  • az igényelt rendkívüli települési támogatás folyósításának kért módját (készpénzben, bankszámlára utalással vagy postai úton); és
  • a kérelmező értesítési címét.

A rendkívüli települési támogatásra irányuló kérelemben foglaltakat a következő hatósági igazolványokkal vagy más megfelelő dokumentumokkal, igazolásokkal kell alátámasztani:

  • személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvány, lakcímet is tartalmazó személyazonosító igazolvány vagy a lakcímről szóló hatósági igazolvány;
  • a jövedelmet igazoló megfelelő dokumentum;
  • a főváros közterületein, a főváros területén lévő nem lakás céljára szolgáló helyiségben vagy a főváros területén lévő hajléktalanszálláson való tartózkodás esetén: budapesti hajléktalanszálló, Budapesten bejegyzett utcai gondozó szolgálat által kiállított 30 napnál nem régebbi igazolás;
  • elemi kár, baleset, bűncselekmény miatt, vagy egyéb okból került életét, testi épségét veszélyeztető helyzet esetén: rendőrségi jegyzőkönyv, orvosi igazolás, család- és gyermekjóléti szolgálat, vagy hajléktalanellátó szervezet igazolása.


Az eljárás illetékmentes.

Az ügyintéző határozat-tervezetet készít, ezt szignálja, majd a kiadmányozásra feljogosított ügyintéző vagy főosztályvezető a tervezetet ellenőrzi, ha a tervezet megfelelő, akkor kiadmányozza a főjegyző megbízásából.

A megállapított ellátás rögzítésre kerül a Pénzbeli és Természetbeni Ellátások Rendszerében.

Ha a kérelem alapján hiánypótlásra van szükség, akkor ezekről a kijelölt ügyintéző – a kérelem beérkezését követő 8 napon belül – az ügyfelet írásban tájékoztatja és felhívja a pótlásra, a határidő megadásával.

Az ügyintéző a beérkezést követően ellenőrzi a megküldött és iktatott hiánypótlást, és folytatja az eljárást.

Az általános ügyintézési határidő sommás eljárásban 8 nap, teljes eljárásban 60 nap.

A rendkívüli települési támogatást kedvező elbírálás esetén a kérelem benyújtásától számított 15 napon belül kell kifizetni.

Az ügyintézési határidőbe nem számít bele az eljárás felfüggesztésének, szünetelésének és - ha függő hatályú döntés meghozatalának nincs helye - az ügyfél mulasztásának vagy késedelmének időtartama.

A fellebbezés benyújtására az ügyfél jogosult.

A határozat ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül lehet fellebbezést benyújtani a Fővárosi Közgyűléshez címezve a Főpolgármesteri Hivatal Szociálpolitikai Főosztályánál.

- Személyesen: a Főpolgármesteri Hivatal Támogatási Osztály Ügyfélszolgálati Iroda (1087 Budapest, Könyves Kálmán körút 84.)

-  Postai úton: a Főpolgármesteri Hivatal Szociálpolitikai Főosztályhoz címezve a fent megadott címeken.

A fellebbezést indokolni kell. A fellebbezésben csak olyan új tényre lehet hivatkozni, amelyről az elsőfokú eljárásban az ügyfélnek nem volt tudomása, vagy arra önhibáján kívül eső ok miatt nem hivatkozott.

A fellebbezés illetékmentes.

A Fővárosi Közgyűlés az előterjesztés alapján, a fellebbezés benyújtását követő első rendes ülésén, de legkésőbb 60 napon belül dönt a fellebbezésről.

A Fővárosi Közgyűlés határozata ellen keresetet az jogosult benyújtani, akinek jogát vagy törvényes érdekét az eljárás alapjául szolgáló ügy érinti.

A Fővárosi Közgyűlés határozata ellen keresettel lehet fordulni a kézhezvételtől számított 30 napon belül a Fővárosi Törvényszékhez. A keresetet a Főpolgármesteri Hivatalnál kell személyesen vagy postai úton benyújtani. A pert a Fővárosi Önkormányzat ellen kell megindítani.